KONCERT

Drodzy Kulturalni !😄😃

Serdecznie zapraszamy na koncert ,,Motywy żydowskie w muzyce świata ” już 5 listopada (sobota) do Auli Szkoły Podstawowej im. Mariana Rejewskiego w Białych Błotach ul. Czysta 1A

A wystąpią dla nas niesamowici artyści:

Darek Wójcik vel Davidek – śpiew (bas)

& Szaweł Lipski Klezmer Quartet w składzie

Szaweł Lipski – fortepian/ aranżacja, Przemek Skałuba – klarnet

Grzegorz Gadziomski – skrzypce, Rafał Grząka – akordeon

W PROGRAMIE USŁYSZYMY :

Mamele/ Mateczko

Piosenka o złotej krainie & Ajde Jano / Dos lid fun goldenem land & Ajde Jano

Tumbalalayke

Pod cieniem czereśni

Lista Schindlera

As der Rebbe Elimelech / Kiedy Rebe Elimelech

Hava Nagila / Radujmy się

Skrzypka na dachu – wiązanka

„Tradition”

„Matchmaker”

„If I Were a Rich Man”

„Sunrise, Sunset” (f-moll)

„The Bottle Dance”

Mayn Shtetele Belz & Ronen / Miasteczko Bełz & Ronen /

Hatikvah / Nadzieja

The Time / Czas

Shabbat Shalom / Spokojnego Szabatu

Dona dona

Kazimierz

Nikodem – żydowski foxtrot

Un za der rebe zingt / A kiedy rebe śpiewa

Poniżej Fragment recenzji red. Stanisławy Grażyńskiej – wieloletniej dziennikarki muzycznej Radia Gdańsk – z koncertu, który odbył się w Sopocie w ramach XX Międzynarodowego Festiwalu „Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn”.

«…koncert „Motywy żydowskie w muzyce świata” to był prawdziwy fajerwerk artystyczny. Śpiewak, aktor, tancerz – Dariusz S. Wójcik zaprezentował maestrię najwyższej próby, w najdrobniejszych szczegółach. Każda z wykonywanych pieśni, piosenek stawała się ciekawą opowieścią. I tylko pozostawał żal, że się skończyła. Wójcik, artysta o wyjątkowej wrażliwości, poczuciu smaku, swobodzie, niezwykle celnie budował linię narracyjno-emocjonalną każdego utworu nigdy nie przekraczając granicy estetyki. To była wspaniała kreacja wokalno-aktorska potwierdzająca jego charyzmę, jego indywidualność a także autentyczność przekazu sztuki.

Atmosferę liryki, smutku, radości, humoru współtworzył Szaweł Lipski Klezmer Quartet złożony z muzyków o najwyższym poziomie umiejętności: Przemek Skałuba –klarnet, Andrzej Czapliński – skrzypce, Rafał Grząka – akordeon, Paweł Lipski (leader) – fortepian. Artyści towarzyszyli Dariuszowi Wójcikowi ale też grali utwory instrumentalne. Co istotne, wraz z solistą tworzyli piękne, monolityczne płaszczyzny brzmieniowe. Zaskakiwali improwizacjami, pomysłami dźwiękowymi. Czuło się radość muzykowania, jakby wykonanie jednej kompozycji inspirowało do jeszcze ciekawszej prezentacji kolejnej.

Publiczność stworzyła gorący klimat wieczoru nagradzając artystów burzliwymi owacjami na stojąco. Oczywiście bisy i poczucie, że zdarzyło się coś wyjątkowego… »