23 sierpnia 2024 r. bibliotekarki białobłockiego GCK brały udział w panelu dyskusyjnym ,,Zmiany społeczno-kulturowe a stereotypy dotyczące bibliotek i czytelnictwa”. Podczas dyskusji głośno wybrzmiało to, jak współcześnie funkcjonują biblioteki i z jakimi stereotypami się mierzą. Czy biblioteki w obecnej formie przetrwają?
Niewątpliwie biblioteka, która realizuje tylko usługę wypożyczania książek, jest zagrożona. Pojawia się wiele możliwości, które oferują łatwiejszy i wygodniejszy dostęp do literatury. Biblioteki nie muszą jednak z nimi konkurować. Zawsze potrzebne będą oazy spokoju i schronienia przed przebodźcowaniem. Książka papierowa nie krzyczy. Otwiera na spotkanie i rozmowę. Tworzy ,,miejsce trzecie”- strefę nawiązywania i podtrzymywania więzi międzyludzkich. Jest to również rodzaj usługi bibliotecznej, realizowanej w taki sposób, w jaki wymaga tego wrażliwość danego miejsca.
Chcemy bibliotek bezpiecznych, miejsc zaufania społecznego, miejsc włączenia. Miejsc, w których się mówi ,,tak”. Chcemy bibliotek otwartych na dialog. Miejsc, w których nie chodzi o liczby, lecz o sprawczość czytelniczą.
Miejsc, które są blisko i które tworzymy RAZEM!
PS Drogie Czytelniczki i Czytelnicy! Jeśli temat Was zainteresował, chętnie pogłębimy go z Wami podczas spotkania w bibliotece.
Serdecznie dziękujemy za zrozumienie, że podczas wyjazdów szkoleniowych biblioteki są nieczynne i przepraszamy za niedogodności.
Już dziś zapowiadamy nasz udział w kolejnym szkoleniu i związane z tym zamknięcie bibliotek:
11 września 2024 r. szkolimy się w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im dr W. Bełzy w Bydgoszczy . Seminarium będzie dotyczyło ,,Bohatera literackiego we współczesnych książkach dla dzieci i młodzieży”. Podczas wydarzenia będzie także promowana książka Katarzyny Ziemnickiej ,,Enigma- wyścig z czasem. Tajna misja Mariana Rejewskiego”i odbędzie się spotkanie z autorką.